wtorek, 15 listopada 2011

Muzyka zmienia percepcję

Muzyka nie tylko może zmieniać nasz nastrój – regularne słuchanie żywej lub melancholijnej muzyki może wpływać na zmianę naszego postrzegania świata, zgodnie z odkryciem naukowców z Uniwersytetu w Groningen.

Muzyka i nastrój są ściśle ze sobą związane- słuchanie żywej lub melancholijnej piosenki z radio może sprawić, że poczujemy się bardziej smutni lub weseli. Jednakże, zmiany mogą dotyczyć nie tylko nastroju, lecz także naszej percepcji.


Najnowsze badania Jacoba Jolij i studenta Maaike Meurs z wydziału Psychologii Rozwojowej z Uniwersytetu w Groningen pokazują, że muzyka może w sposób drastyczny zmieniać sposób postrzegania świata- ludzie widzą szczęśliwe twarze, jeśli słuchają radosnej muzyki i widzą miny smutne, gdy słuchaj muzyki przygnębiającej.

Jolij i Meurs za przedmiot swoich badań uznali zadanie, polegające na zidentyfikowaniu smutnego lub szczęśliwego uśmiechu podczas słuchania- żywej i melancholijnej muzyki. Eksperyment ukazał jak wielki wpływ ma muzyka na obiekt naszej obserwacji- postrzeganie uśmiechu ściśle wiązało się z rodzajem słuchanej muzyki.
Późniejsze odkrycia są szczególnie interesujące- zwłaszcza dla naukowców. Jolij: „Postrzeganie przedmiotów nie jest rezultatem procesów zachodzących w mózgu. Świadomość percepcji jest w dużej mierze oparta na tych procesach, jednak nasz umysł świadomie porównuje informacje docierające jako doznania wizualne do naszych oczekiwań, co jest podstawą naszej wiedzy o świecie. Końcowy wynik porównania tych procesów może ostatecznie ukazać prawdziwość tego doświadczenia. Nasze badani sugerują, że nasz umysł buduje oczekiwania nie na podstawie doznać, lecz równie dobrze w oparciu o nastrój”


Badania opublikowane przez PLoS ONE 21 kwietnia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz